Site Overlay

کره شمالی در بحبوحه کرونا ‘دو موشک کوتاه برد’ آزمایش کرد

[ad_1]

حق نشر عکس
AFP

در حالی که تقریبا تمام کشورهای جهان درگیر کرونا هستند، کره شمالی امروز دو موشک آزمایش کرده که تصور میشود موشکهای کوتاه برد بالیستیک باشند.

ارتش کره جنوبی گفته این دو موشک که از منطقه ساحلی وونسان پرتاب شده مسافتی معادل ۲۳۰ کیلومتر را پیموده و حداکثر ۳۰ کیومتر از سطح زمین ارتفاع داشته است.

ستاد مشترک ارتش کره جنوبی در بیانیهای گفته است: “در وضعیتی که تمام دنیا به دلیل کووید ۱۹ درگیر مشکلات هستند، این اقدام نظامی کره شمالی بسیار نامناسب است؛ ما می خواهیم این کار فورا متوقف شود.”

وزارت دفاع ژاپن هم گفته است این موشکها ظاهرا از نوع بالستیک بوده و در هیچ نقطهای از این کشور یا مناطق ویژه اقتصادی آن فرود نیامده است.

پیونگ یانگ طی ماه جاری میلادی (مارس) در چهار مرحله آزمایش دست به اقدامات مشابهی زده است.

تمام موشکهای آزمایش شده تا کنون کوتاه برد بودهاند.

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی پیشتر هشدار داده بود که کشورش در حال طراحی یک “اسلحه استراتژیک” است که امسال رونمایی میشود.

بعضی تحلیلگران نظامی حدس میزنند این اسلحه ممکن است موشک دوربرد یا زیردریایی با توان پرتاب این موشکها باشد.

قطعنامههای شورای امنیت سازمان ملل کره شمالی را از آزمایش موشکهای بالستیک منع کرده و این کشور به دلیل برنامههای موشکی و نظامی خود تحت تحریمهای شدیدی قرار گرفته است.

کره شمالی این ماه هم با وجود قرنطینه و بسته شدن مرزها برای جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا، رژه نظامی برگزار کرد.

این در حالی بود که بعضی از مانورهای مشترک نظامی آمریکا و کره جنوبی لغو شده بود.

با وجود همهگیری کووید ۱۹ در جهان، کره شمالی هیچ موردی از ابتلا به کرونا را در این کشور گزارش نکرده است که البته بسیاری به آن با تردید نگاه میکنند.

کره شمالی طبق سنت سالهای گذشته، در ماه مارس زمانی که هوا رو به گرمی میگذارد، مانور نظامی برگزار کرد.

کره شمالی به آمریکا تا پایان سال ۲۰۱۹ میلادی فرصت داده بود که با تجدید نظر در موضع خود به مذاکرات دوجانبه بر سر برنامه هسته ای برگردد.

پیونگ یانگ هشدار داده بود که در غیر این صورت، آمریکا میتواند منتظر یک “کادوی کریسمس” و “خط مشی جدید” باشد

کیم جونگ اون و دونالد ترامپ در ژوئن ۲۰۱۸ در سنگاپور و در فوریه سال ۲۰۱۹ در ویتنام دیدار کردند؛ هدف از این دیدارها ترغیب کره شمالی به متوقف کردن برنامه هستهای این کشور بود.

اما مذاکرات دو کشور، برغم دیدار دو رهبر در ژوئن سال جاری در منطقه غیرنظامی بین دو کره متوقف شد؛ در آن دیدار آقای ترامپ به عنوان نخستین رئیس جمهور آمریکا پا در خاک کره شمالی گذاشت.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.