Site Overlay

مسجد امام اصفهان، باشکوه ترین نماد معماری اسلامی در ایران

مسجد امام‌، در اصفهان، یکی‌ از مهم‌ترین‌ بناهای دوره صفویه است که‌ پیش‌تر به‌ نام‌های مسجد شاه‌، مسجد سلطانی‌ جدید و جامع‌ِ عباسی‌ شهرت‌ داشت‌. این بنا از شاهکارهای معماری، کاشی‌کاری و نجاری در قرن یازدهم هجری محسوب می شود همچنین لازم به ذکر است که مسجد امام، نمایانگر تاریخچه هزار ساله مسجدسازی در ایران به شمار می آید.

 

آپلود عکس

 

معرفی مسجد امام اصفهان

مسجد امام اصفهان، اثری مشهور واقع درجنوب میدان نقش جهان است؛ که مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی بسیاری قرار گرفته است و از معروف ترین جاذبه های دیدنی شهر اصفهان به شما می آید.

مسجد امام اصفهان، مسجدی است که ساختش از یک نذر آغاز شد. شاه طهماسب صفوی که به تازگی از یکی از جنگ‌هایش جان سالم به در برده بود نذر کرد به شکرانه نجاتش مسجدی بسازد؛ اما در میانه جنگ‌ها و کشمکش با ازبکان فرصت ادای نذرش را پیدا نکرد. اما نوه‌اش یعنی شاه عباس صفوی، نذر پدربزرگ را به شکوهمندترین صورت ممکن از مال خود ادا و ثواب آن را به روح جدش تقدیم کرد. به این ترتیب مسجد امام در رقابت با مسجد جامع شهر اصفهان یا مسجد عتیق ساخته شد که مربوط به دوره حکومت سلجوقی ها هستند. شاه عباس، نوه طهماسب صفوی، که به تازگی اصفهان را برای پایتختی انتخاب کرده بود می‌خواست محور تجارت را از مرکز شهر و پیرامون مسجد جامع، به میدان نقش جهان جابه‌جا کند. بنابراین دستور داد مسجدی با ظرفیت مناسب برای برگزاری مراسم دینی پایتخت ساخته شود. مسجدی ساده اما باشکوه که در سراسر آن رنگ‌های فیروزه‌ای و آبیِ کاشی‌کاری‌ها حال و هوایی آسمانی به بیننده می‌بخشد. جالب است بدانید که گنبد مسجد امام بلندتر از سایر بنا های موجود در میدان نقش جهان می باشد  و بر تمام شهر اشراف دارد و این مرود نشان دهنده جایگاه مهم دین در حکومت صفوی است. ، لازم به ذکر می باشد که ارتفاع گنبد عظیم از سطح زمین ۵۲ متر و ارتفاع مناره‌های داخل آن ۴۸ متر و ارتفاع مناره‌های سردرآن در میدان نقش جهان ۴۲ متر است.

این مسجد در تاریخ 15 دی ماه سال 1310 با شماره 107 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و جزوی از منظر مجموعه میراث جهانی نقش جهان نیز به شمار می آید.

 

آپلود عکس

 

ویژگی های معماری مسجد امام اصفهان

مسجد شاه یا همان مسجد امام اصفهان جزو عالی‌ترین نمونه‌های ساخته شده مسجد در دوره صفوی‌ است. درباره معماری این مسجد پژوهش‌های بسیاری صورت گرفته که شرح کامل آنها خارج از چارچوب و حوصله مخاطبان این مقاله است. در اینجا ابتدا برای‌تان توصیفی کلی از ویژگی‌ها و وضعیت امروزی مسجد ارایه می‌کنیم کمی درباره نوآوری‌های خاص آن سخن می‍گوییم و سپس برای علاقه‌مندان در بخش معماری، با جزییات بیشتری درباره بخش‌های مختلف بنا توضیح خواهیم داد.

مسجد امام یک گنبد اصلی، 4 مناره و 2 شبستان در شرق و غرب دارد و از اطراف با 4 ایوان و حیاط در بر گرفته شده است. محراب مرمری یکپارچه این مسجد زیباترین محراب در میان مساجد هم‌دوره است. در دوره صفویان، دو سوی مسجد دو مدرسه برای تحصیل طلاب علوم دینی تاسیس شد که یکی را سلیمانیه و منسوب به شاه سلیمان نامیدند و دیگری پس از تعمیرات دوران ناصرالدین شاه، مدرسه ناصریه نام گرفت.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید باهدف صرفه‌جویی در زمان و هزینه، تکنیک نوین هفت‌رنگ برای کاشی‌های این مسجد به کار گرفته شد. استفاده از آثار هنرمندان بنام خوش‌نویس، منبت‌کار و سنگ‌تراش به تزیینات این بنا ارزشی ویژه بخشیده است.

لازم به ذکر است که تمام مسجد دارای تناسبی شاهانه بوده و بر شالوده‌ای وسیع بنا گردیده‌است. قوس نیم گنبد سردر خارجی در میدان ۲۷ متر بلندی دارد و بلندی مناره‌ها در حدود ۳۳ متر می باشد.

همانطور که پیش تر اشاره کردیم مسجد امام اصفهان یک گنبد اصلی، 4 مناره و 2 شبستان در شرق و غرب دارد، این مسجد از مساجد چهار ایوانی است، میانسرای مجموعه،تناسبات شش پهلوی منتظم را دارد. از نكات جالب این مسجد انعكاس صوت در مركز گنبد بزرگ جنوبی آن است.

 

آپلود عکس

چگونه به بازدید از مسجد امام اصفهان برویم؟

همانطور ک می دانید مسجد امام اصفهان یکی از جاذبه های بسیاری دیدنی این شهر به شمار می آید و می توان گفت که تمامی گردشگران تور اصفهان لحظه آخر در سفر به اصفهان از این مجموعه بی نظیر بازدید به عمل می آورند، از این رو تصمیم گرفتیم در این بخش از مقاله اطلاعاتی در رابطه با بازدید از مسجد امام اصفهان در اختیار گردشگران و همچنین علاقمندان قرار دهیم، بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر در ادامه با ما همراه باشید.

آدرس و مسیر دسترسی به مسجد امام اصفهان

مسجد اصفهان در آدرس اصفهان، ضلع جنوب میدان نقش جهان واقع شده است و راه های دسترسی به آن عبارتند از:

دسترسی از طریق اتوبوس: در ترمینال شرق اصفهان، خط میدان امام‌حسین (ع) – باغ غدیر و یا در ترمینال خوراسگان، خط میدان امام حسین (ع) – هشت‌بهشت را سوار شوید. در ایستگاه میدان امام پیاده شوید و خودتان را از طریق درب قیصریه به مسجد در ضلع جنوبی میدان امام برسانید.

 

دسترسی از طریق مترو: در ایستگاه امام حسین از مترو پیاده شده و با استفاده از تاکسی یا اتوبوس به میدان نقش جهان بروید.

 

نکته: برای جستجوی در نقشه گوگل از نام مسجد جامع عباسی استفاده کنید.

ساعت بازدید از مسجد امام اصفهان

گردشگران برای بازدید از مسجد امام اصفهان می توانند همه روزه به جز ایام سوگواری و هنگام نماز ظهر به این مجموعه مراجعه کرده و از دیدن زیبایی های آن لذت ببرند.

 

ساعات بازدید:09:00 تا 12:30 و 14:00 تا 17:00 در نیمه اول سال، 9:00 تا 11:30 و 13:00 تا 16:30 در نیمه دوم به استثنای جمعه ها هنگام نماز جمعه، ایام سوگواری و اعتکاف

هزینه بازدید از مسجد امام اصفهان

گردشگران در سفر به اصفهان برای بازدید از مسجد امام باید بلیط این مجموعه را خریداری نمایند لازم به ذکر است که قیمت بلیط بازدید از مسجد امام  5000 تومان برای گردشگران ایرانی و 50000 تومان برای گردشگران خارجی می باشد
سخن آخر
زمان پیشنهادی ما برای بازدید از مسجد ساعات اول صبح است که بتوانید انرژی آرامش‌بخش این مسجد فیروزه‌ای را بهتر احساس کنید و شلوغی، باعث آشفتگی شما نشود.

نور فلاش دوربین به کاشی‌کاری و تزیینات بنا آسیب می‌زند؛ حتی در فضاهای بیرونی که تابلوی ممنوعیت وجود ندارد از فلاش استفاده نکنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *