Site Overlay

لایک گیری،انتشار عکس های خصوصی در فضاری مجازی

[ad_1]

خانمی که به هر دلیل، عکس هایش در فضای مجازی منتشر می‌کند؛ دچار ضعف ایمان و حیا شده است و به نوعی با این کار، از ایمان و حیای خود هزینه می‌کند تا مدتی در دنیا مورد توجه نگاه مردان قرار بگیرد. در روایت هم ایمان و حیا ملازم همدیگر هستند. پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند:« حيا و ايمان قرين يك ديگرند اگر يكى از ميان برخاست ديگرى هم برود.» نهج الفصاحة، ابوالقاسم پاینده، ص 453 ،ح1429.

کشف حجاب و لایک گیری ، برخی از علت های این کار را بررسی می کنیم.
 
کشف حجاب


با توجه به فراگیر شدن اینترنت در سرار کشور و دسترسی راحت و ارزان آن برای تمام سنین، باید(به علت بد استفاده کردن از آن)کمی نگران آسیب های موجود در این نعمت الهی باشیم.یکی از آسیب هاب موجود در این نعمت، بحث انتشار عکس های بی‌حجاب از زنان و دختران مسلمان است که در طی چند سال اخیر بسیار رواج یافته است.و چون مخاطب این عکس ها هم معمولا پسر های مجرد و در اوج نیاز جنسی هستند،بازار انتشار این تصاویر همیشه گرم می‌ماند.

اما باید در جریان باشیم که ما برای هر کاری که می‌کنیم باید هزینه ای بپردازیم، یعنی باید یک نعمت خدا را به کار بگیریم تا عملی از ما صادر شود و قطعا هم به فکر پاسخ گویی آن باشیم.و در مرحله بعد، باید چشم خود را بر روی بعضی از فضایل اخلاقی ببندیم.اما باید برخی از علت های این کار را بررسی کنیم،تا ان شا الله با تبیین این مباحث، شاهد کاهش این موارد در فضای مجازی باشیم.


1- ضعف ایمان

خداوند در قران با بیان آیاتی، ضرورت جایگاه ایمان را در برابر کفر بیان کرده‌ و فرموده اند

«إِنَّ الْإِنْسَانَ لَفِي خُسْرٍ إِلاَّ الَّذینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ… [عصر/ 2و3]

بى‏‌ترديد انسان در زيان‏كارى بزرگى است، مگر آنها كه ايمان آوردند و كارهاى شايسته كردند… .»پس به وضوح روشن است که انسانی که ایمان نداردو منکر خدا شده، معلوم الحال است و اوضاع خوبی در آخرت ندارد و متضرر است،و بنده ای که ایمان دارد، اما ایمانش همراه با عمل صالح نیست،ضرر می‌کند و در قیامت باید با دست خالی در پیش‌گاه خداوند حاضر شود.

البته باید به این شبهه هم اشاره کرد که بعضی از خانم ها بر این باورند که اگر در حجاب ضعف داریم ولی اهل نماز و روزه و دیگر اعمال صالح هستیم،که اینها می‌تواند باعث کمک به عاقبت بخیری ما بشود.

 
دو پاسخ کوتاه

الف: مثالی معروف در باب دین داری است که دین را به پازلی تشبیه می‌کنندکه برای کامل شدن تصویر باید همه تکه های پازل کنار هم قرار بگیرد؛لذا برای تکمیل دین هم باید همه دستورات را اطاعت کنیم و سلیقه ای با دستورات دین برخورد نکنیم

تا مصداق این آیه نباشیم که می‌فرماید: «َنُؤْمِنُ بِبَعْضٍ وَ نَكْفُرُ بِبَعْضٍ … [نساء/150]
به بعضى ايمان مى‏‌آوريم و به برخى كافر مى‏‌شويم.»

ب: علامه طباطبایی(رحمه الله علیه) ذیل آیات سوره عصر فرمودند:

«دو طايفه خاسرند، يكى آنهايى كه از جميع جهات خاسرند نظير كفار معاند حق و مخلد در عذاب، دوم آنهايى كه در بعضى جهات خاسرند،مانند مؤمنينى كه مرتكب فسق مى‏‌شوند و مخلد در آتش نيستند چند صباحى عذاب مى‏‌بينند،بعد عذابشان پايان مى‌‏پذيرد و مشمول شفاعت و نظير آن مى‏‌شوند.»[1]یعنی مومنینی که گناه می‌کنند هم، مستوجب عذاب الهی هستند.


2- ضعف حيا

حیا یکی از نعمت های ویژه خداوند به انسان بوده استکه باعث شده بوسیله آن، انسان زشتی هایش را از دیگران بپوشاند.
حال چرا سهم زنان در این نعمت از مردان بیشتر است؟

و بهمین خاطر معمولا از مردان کم حیایی بیشتر دیده می‌شود تا زنان و مردی که حيا در نگاه ندارد را به چشم چرانی ملقّب می‌کنند. لذا امام صادق(علیه السلام) می‌فرمایند:

«اَلحَياءُ عَشَرَةُ أَجزاءٍ تِسعَةٌ فِى النِّساءِ و َواحِدٌ فِى الرِّجالِ [2]حيا ده جز دارد، نه جزء آن در زنان است و يك جزء در مردان.»
خوب وقتی می‌بینیم که خداوند حیا را در زنان بیشتر قرار داده، قطعا ضرورتش بیشتر بودهو اگر خدای ناکرده خانمی بی حیا شود، ضررش بیشتر از یک مرد چشم چران و بی حیا است،زیرا خداوند به زنان سهم بیشتری از این نعمت را داده است و قطعا با حفظ حیای خود می‌توانند، شکر نعمت الهی را انجام داده باشند.

گاهی اوقات ما نمی‌دانیم که با از بین رفتن حیا، چه گوهری را از دست می‌دهیم.
در روایت داریم که پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند:

«إنَّ الْحَيَاءَ وَ الإِيمَانَ قُرِنَا جَمِيعًا ،فَإِذَا رُفِعَ أَحَدُهُمَا رُفِعَ الآخَرُ [3]
حيا و ايمان قرين يك ديگرند اگر يكى از ميان برخاست ديگرى هم برود.»یعنی به تعبیری با یک بی‌حیایی عمدی ایمان شخص هم از بین می‌رود و نمی‌شود به او گفت با ایمان،چون خصلت مهمی که خداوند آنرا ضروری می‌داند را نادیده گرفته است و عده ای را به گناه انداخته است.

 در نتیجه خانمی که به هر دلیل، عکس هایش در فضای مجازی منتشر می‌کند،باید بداند که دچار ضعف ایمان و حیا شده است و به نوعی با این کار دارد از ایمان و حیای خودش هزینه می‌کند تا مدتی در دنیا مورد توجه نگاه مردان قرار بگیرد.

پی نوشت

[1]. موسوى همدانى سيد محمد باقر،
تفسير الميزان، موضوع: قرآن به قرآن و اجتهادى، قرن: چهاردهم،
زبان: فارسى، مذهب: شيعى،
ناشر: دفتر انتشارات اسلامى جامعه‏ ى مدرسين حوزه علميه قم، مكان چاپ: قم، سال چاپ: 1374، ج20، ص 611.
[2]. من لایحضر الفقیه، شیخ صدوق، ج3 ، ص468، ح4630.
[3]. نهج الفصاحة، ابوالقاسم پاینده، (کلمات قصار پیامبر) تعداد جلد: 1،
ناشر: دنياى دانش‏، مكان چاپ: تهران‏، ص 453 ،ح1429.

 

منبع :رهروان ولایت

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *