Site Overlay

خلاصه برداری

خلاصه برداری

خلاصه برداری

یادگیری روش تندخوانی فقط و فقط در 10 روز

 وقتی به دردتان می‌خورد که بخواهید چیزی را سریع و عمیق یاد بگیرید. خیلی‌ها فکر می‌نمایند که خوبتر می باشد به جای اختصاص دادن یک مدت زمانه نسبتا طولانی به خلاصه نویسی، بنشینند و از بر روی کتاب روخوانی کنند. همین تصور به طور کامل غلط است. تحقیقات نشان داده که درصورتیکه بتوان مطلبی را اصلی n ساعت خلاصه نویسی در سطح A یاد گرفت، به جهت یادگیری همان مطلب اصلی امداد روخوانی می بایست حدود 3n ساعت وقت صرف کنید. برای دریافت داده ها بخش اعظم می توانید مقاله راه‌های یادگیری بهتر را بخوانید. کتاب را بسته‌بندی کن خلاصه نویسی درست و حسابی مثل بسته بندی کردن محتوای کتاب است. شما اصلی بازدید یک بسته بندی استاندارد، مستقیما آن چه باطن بسته وجود دارد را نمی‌بینید البته به محتویات آن پی می‌برید. بسته بندی نمودن هم مهارت یگانه خویش را می‌طلبد. عمده بچه‌ها توانایی همین که چیزی را اهمیت یک بار خواندن به خاطر بسپارند ندارند. همین بچه‌ها مجبورند به جهت به خاطر سپردن چیزهای مختلف، مدام مطالب را تکرار نمایند و یا از روی آنها بنویسند. درصورتیکه به خلاصه نویسی اهمیتی ندهید، شب امتحان پشیمان می‌شوید. بدین ترتیب درصورتیکه خلاصه نویسی نکرده اید و یا این که نکته برداری های شما ناقص میباشد خوبتر می باشد آن‌ها را تمام کنید. همین عمل برای بخش اعظمی از دانش آموزان و دانشجویان طاقت فرسا و غیرمنطقی به نظر می آید. حتمی می باشد بدانید که در صورتی که صرفا یک توشه برای یک درسی وقت بگذارید و خلاصه نویسی کنید، توشه دوم نیازی به تلاوت کل متن نیست. بلکه می توانید حیاتی نگاه کردن به خلاصه نویسی خود، تمام مطلب برایتان واضح می‌شود. یک تا از چپ، یک گره از رو (آموزش خلاصه نویسی به طرز بسته بندی) همانطور که گفتیم خلاصه نویسی کردن مثل بسته بندی کردن است. بسته بندی شما نباید شل یا سفت باشد. نباید نا مرتب و نا مرتب باشد.

مزیت های خلاصه نویسی

مزیت های خلاصه نویسی

سه چیز در خلاصه نویسی را می‌توان به بسته بندی غلط تشبیه کرد: گیج کننده بودن لحن (در عاقبت تند تند نوشتن) دوچندان بودن دیتاها نبود اطلاعات شما باید اساسی امداد ابزارهایتان، مطالب درسی را به بهترین صورت ممکن بسته بندی کنید. در همین میان یادگیری روش استفاده از ابزارها و البته تکنیک‌های خاص خلاصه برداری، می‌تواند خلاصه‌هایتان را خوبتر و خوب تر کند. ابزارهای گزینه استفاده در خلاصه نویسی مداد، خودکار، ورقه و ماژیک هایلایت، مهم‌ترین ابزارها به جهت شروع خلاصه نویسی هستند. احتمالا از خودتان بپرسید که چرا حیاتی وجود ترقی تکنولوژی، هنوز هم بایستی از کاغد و اتومات استفاده کرد؟ تحقیقات نشان داده که خلاصه نویسی روی کاغذ، ذهنتان را خلاق‌تر می‌کند. خلاقیت در مطالعه، هنگامی به دردتان می‌خورد که پشت کنکور باشید. پشت کنکوری‌ها خوب می‌دانند که خلاقیت در مطالعه چقدر دارای است. هایلات صرفا یک ماژیک نیست… هایلایت صرفا یک ماژیک یا این که اثاثیه تحریر نیست، هایلایت عصای دست جايگاه برترها و قبولی‌های تیزهوشان است. زمانی به جهت اولین بار درسی را مطالعه می کنید، حتما تحت آن خط بکشید یا آن را با ماژیک هایلایت کنید. این کار سبب می شود مطالب بیشتری در ذهنتان بماند. پایین همه مطالب کتاب خط نکشید. بلکه تنها نکات اساسی و کلمه ها حساس برای ما اصلی هستند.

بنابراین دفعه نخستین بایستی عمیق مطالعه کنید تا بتوانید نکات حیاتی و اهمیت را پیدا کنید. ذیل نکات حساس خط بکشید و دور کلمات اصلی درس دایره بکشید. نکاتی که در درس معین کرده اید را به شکل نمودار یا جدول به جهت خود نوع بندی کنید. نظیر منتقدها فکر کن تا خلاصه‌ات تکمیل بشه بهترین نحوه برای خلاصه برداری به کارگیری تفکر انتقادی است. در همین نحوه شما صرفا مخاطب نیستید، بلکه پرسشگر و استاد نیز هستید. تفکر انتقادی به شما اذن می دهد که موضوعات متعدد را خوبتر دسته بندی کنید. طی این طریق شما باید همیشه از خودتان سوال بپرسید و هیچ ابهامی باقی نگذارید. حین طرح سوال نیز بایستی بخش‌های مختلف مطلب را به یک دیگر ربط دهید. آنچه در انتهای این طریق روی برگه پیاده می‌شود، عاقبت سوال و جواب‌های پیاپی شما است. رتبه برترها چطور از هایلات به کارگیری می‌کنند؟ به دلایلی که در اولیه متن به جهت شما مطرح کردیم، بخش اعظمی از علم آموزان و دانشجویان خلاصه نویسی را امری دوران بر می دانند. به جای تایپ کردن خلاصه، شما می توانید از ماژیک هایلایت به کار گیری کنید. سفارش می شود به جهت همین فعالیت یکسری رنگ هایلایت تنظیم کنید. حتی بعضا از آقایان فکر می کنند همین عمل دخترانه است! اما در واقع همین طریق کارکرد لطف دارد.

هر رنگ از ماژیک را به یک جور محتوا اختصاص دهید. رنگ اول: جملاتی که کل درس در آن جا میگیرد. گهگاه نوشته درسی 10 کاغذ هست اما مراد نویسنده در 2 پاراگراف خلاصه شده است. آن جملات را مهم رنگ اول معلوم کنید. رنگ دوم: کلمه ها اساسی که به جهت او‌لین توشه در نوشته مطرح می شوند. رنگ سوم: جملاتی که به صورت کوتاه، لغت ها اصلی را توضیح می‌دهند یا نکاتی راجع به کلمات اهمیت در آن ها گفته شده است. آغاز یادداشت برداری از کلاس درس، پایان ابهت پوشالی غول کنکور کلیه چیز از کلاس درس آغاز می‌شود. دانش‌آموزان بایستی قبل از حاضر شدن در کلاس درس یک به دور تمامی درس‌هایشان را مرور کرده باشند. انتظار نداریم که در ترافیک برنامه‌های سال آخرتان، همه درس‌ها را پیشخوانی کنید. به اندازه است قبل از ورود معلم کتابتان را ورق بزنید و نگاهی کلی به عنا وین اهمیت بیندازید. یک یادداشت برداری قوی، از حضور صد در صدی در کلاس خارج می‌آید.

برای اطلاعات بیشتر از دوره های تندخوانی و خلاصه نویسی به درست ترین شکل ممکن می توانید با شماره زیر تماس حاصل فرمایید: 09374538499

: منبع  

shariatnia.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *