Site Overlay

برگزاری محدود مراسم عزاداری محرم

[ad_1]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

حسین قاسمی در جمع خبرنگاران گفت: کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد مبارزه با کرونا موظف به جمع آوری برنامه‌های پیشنهادی دستگاه‌های متولی در بحث عزاداری محرم و جمع بندی این برنامه‌ها و ارائه آن به ستاد ملی مبارزه با کرونا شد تا اقدامات لازم انجام بگیرد. کارهایمان را از دو هفته پیش آغاز کردیم و پیشنهاد‌های سازمان تبلیغات اسلامی، شورای سیاست گذاری ائمه جماعات و دستگاه‌های متولی را گرفتیم و در نهایت با عنوان دستورالعمل ضوابط برگزاری مراسم سوگواری حضرت امام حسین (ع) در سال ۹۹ تهیه شد.

وی افزود: این دستورالعمل دو بار در ستاد ملی و کمیته‌های مختلف مطرح و نهایی شد و امروز با ابلاغ وزارت کشور برای همه استان‌ها ارسال می‌شود.

قاسمی گفت: محور اول این دستورالعمل قبل از رسیدن به ایام محرم اجرایی می‌شود که بایستی دستگاه‌ها در سه محور هماهنگی، اقناع و اطلاع رسانی اقدامات لازم را نسبت به شرایط خاصی که امسال داریم، انجام دهند.

دبیر کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد مدیریت بیماری کرونا افزود: در حین برگزاری مراسم هم یک سری ضوابط خاص تعریف شده است که امروز به همه استان‌ها ابلاغ می‌شود.

قاسمی گفت: نسبت به سال‌های گذشته مراسم با محدودیت‌هایی مواجه است، مراسم عزاداری باید در اماکن و فضا‌های باز برگزار شود، زمان عزاداری محدود است، فاصله اجتماعی رعایت شود، و عزاداران و متولیان ماسک بر صورت داشته باشند و در بخش نذورات هم هدف اول این است که براساس صحبت‌های مقام معظم رهبری به شکل کمک‌های مومنانه انجام گیرد و اگر هم قرار است نذوراتی توزیع شود، باید به شکل خام و خشک باشد.

وی افزود: ممکن است بعضی از نذورات با محدودیت‌های شرعی مواجه باشد و امکان اینکه تغییر کند، وجود نداشته باشد و از نظر مراجع نذر باید عینا برگزار شود؛ در چنین مواردی اگر نذورات در قالب پخت و پز باشد باید با حضور کارشناسان بهداشتی انجام گیرد و به شکل بیرون بر توزیع شود؛ برای دریافت نذورات نباید صف یا تراکمی به وجود آید.

قاسمی افزود: ضمانت اجرایی این دستورالعمل‌ها دیده شده و یک کارگروه با عنوان کارگروه مراسم پیش بینی شده که متولی اجرای آن سازمان تبلیغات اسلامی است و تاکنون دو جلسه در این رابطه برگزار کردند.

وی تصریح کرد: اگر متولیان عزاداری موارد مطرح شده را رعایت نکنند، در مرحله اول تذکر می‌دهیم و در مرحله دوم حذف خدمات پیش بینی شده است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.