Site Overlay

بحران آمریکا تازه شروع شده است

[ad_1]

 محمد مرندی کارشناس مسائل آمریکا در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: دلیل بحران آمریکا بر می‌گردد به ۳ دهه پیش. بعد از فروپاشی شوروی، آمریکا به سرعت به سمت لیبرالیسم و کاپیتالیسم پیش رفت و در زمان کلینتون خیلی از قوانین را به نحوی تغییر دادند که به تدریج ثروت بیشتری در دست عده کمتری جمع شد و قشر متوسط به تدریج کوچکتر و ضعیف‌تر شد تا در سال ۲۰۰۸ در پی بحران اقتصادی دولتمردان بالای تریلیارد دلار به بانک ها و شرکت‌های بزرگ کمک کردند در حالی که مقصر خود آن‌ها بودند یعنی برای اقشار مرفه پول خلق کردند و این میزان جابجایی از جیب قشر متوسط به نفع اقشار مرفه و سرمایه داران بی سابقه بود و همین باعث آسیب جدی تری به قشر متوسط شد و پیش بینی می‌شد که آمریکا دچار بحران شود، اما کرونا باعث شد پیش بینی‌ها زودتر محقق شود.

این کارشناس افزود: از این جهت در بحران آمریکا بحث فقط تبعیض نژادی نیست، بلکه بحث بی عدالتی و فقر اکثریت جامعه آمریکاست.

مرندی گفت: در آمریکا عموما انتظار بود که حزب دموکرات کمی چپ گرا باشد، اما بعد از فروپاشی شوروی حزب دموکرات هم راستگراتر شد و الان در عمل دیگر فرقی بین دموکرات‌ها و جمهوریخواهان وجود ندارد و برای همین است که مردم علیه هر دو حزب شعار می‌دهند.

او با بیان این که همواره نصف مردم آمریکا در انتخابات شرکت نمی‌کنند گفت: نارضایتی عمیقی که به وجود آمده دارد به سمتی می‌رود که دیگر مدیریتش دارد سخت‌تر می‌شود و الان تازه اوایل بحران است و به تدریج شرایط در آمریکا بدتر خواهد شد.

مرندی گفت: آنچه روشن است این است که آمریکا به سمت بحران شدیدتر و عمیق‌تر دارد پیش می‌رود و این بحران زمانی خودش را نشان خواهد داد که کمک‌های دولت و بیمه بیکاری که به فقرا می‌دهند تمام شود و این کمکها به زودی قطع خواهد شد وقتی کمک‌ها قطع شود و شغل‌ها برنگردد و مردم نتوانند وام‌های شان را تسویه کنند هم بخش مسکن و هم خودرو سازی دچار مشکل و بحران خواهد شد و حباب‌های اقتصادی خواهد شکست و شکاف غنی و فقیر بیشتر خواهد شد.

این کارشناس مسائل آمریکا درباره کتاب بولتون هم گفت: بولتون آدم قدرت طلب و علی الظاهر زرنگ و بی رحمی است و  آمده بود تا از ترامپ سواری بگیرد، اما ترامپ هم او را آورد تا سپر بلایش باشد، اما بولتون قبلا هم گفته بود که اگر لازم باشد دروغ خواهد گفت و نمی‌شود زیاد بر کتاب او و حرف هایش اعتماد کرد.

علیرضا کوهکن دیگر کارشناس مسائل آمریکا هم گفت: حمله معترضان به نماد‌ها و مجسمه‌های آمریکا حمله به نماد همبستگی اجتماعی و تاریخ کوتاه آمریکاست یعنی هر آنچه آمریکا و غرب موجودیتش را بر آن‌ها بنا کرده است و مردم آمریکا از سر درماندگی به هر چیزی که نماد بی عدالتی است حمله می‌کنند و این نشان از بحرانی عمیق و گسترده است.

حنیف غفاری دیگر کارشناس مسائل بین الملل هم گفت: اعتراضات و بحران آمریکا ۲ کلیدواژه دارد یکی نماد و یکی نهاد که هر دو معطوف به زیرساخت‌های آمریکاست.

او گفت: اول سعی شد که اعتراضات را روبنایی و سطحی نشان دهند مثلا اعتراض به ترامپ یا پلیس آمریکا، اما با به زیر کشیده شدن نماد‌ها و مجسمه‌ها معلوم کرد که مفاهیم بنیادی غرب مورد اعتراض است.

این کارشناس گفت: اروپایی‌ها هم ابتدا سعی کردند تظاهرات در کشور‌های شان را صرفا همذات پنداری و در همدردی با سیاهان آمریکا نشان دهند، اما اعتراضات ساختاری و فراساختاری است و شهروندان آمریکا و اروپا درصدد گذار از وضعیت موجود هستند.

حنیف غفاری با اشاره به این که برخی مقامات آمریکا قبل از کرونا خبر از احتمال وقوع جنگ داخلی در آمریکا داده بودند گفت: واقعیت این است که آنارشی حاکم بر آمریکا و غرب دارد کنترل ناپذیر می‌شود.

او گفت: در طی ۱۰ سال اخیر  خط قرمز‌های اروپا همه به چالش کشیده شدند و طی سال‌های آینده ما شاهد ایجاد تحولاتی در غرب خواهیم بود که جنس آن روبنایی نیست و اعتراض‌ها جامعه غرب را در حال گذاری ساختار نشان می‌دهد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.