Site Overlay

با دو ویروس تحریم و کرونا مبارزه می‌کنیم

[ad_1]

آقای ربیعی در نشست خبری افزود: همزمان با بازگشایی مدارس، مبارزه چند کرونایی دولت و ملت ما وارد مرحله جدیدی می‌شود. این یک مبارزه ساده نیست، مبارزه زندگی است، مبارزه برای بقای ملی است. ما هم باید اموزش را طبق روال همیشگی به پیش ببریم و هم امر سلامت و مراقبت از جان فرزندان خودمان را در صدر همه اولویت‌ها قرار دهیم.

اقای ربیعی گفت: این یک آزمون ملی است ما در شرایط متفاوت با کشور‌های دیگر قرار داریم. ما یک کرونا نداریم، دو کرونا داریم، کرونای تحریم، کرونایی که دولت ایالات متحده امریکا مسئول آن است. یعنی کرونایی که از یک میانجی در حیات وحش جهش پیدا کرد و کرونایی که به شکل ویروسی تحریم و تروریسم اقتصادی و از مغز و از ذهنیت غلط و قلدرمنشانه آمریکا سرچشمه گرفته است. به همین جهت مبارزه ملت ما برای حفظ بقای خود یک مبارزه مضاعف است. مبارزه‌ای است برای سلامت و برای کرامت؛ و این یعنی هم “کار” و هم “پیکار”، هم تحصیل، هم سلامت و همچنان که در رمضان و محرم دیدیم، هم دیانت وهم سلامت.

سخنگوی دولت اضافه کرد: امروز معلمان زحمتکش و متعهد ما در خط مقدم این پیکار قرار دارند و از امروز مناسبات میان معلمان، دانش اموزان، و اولیاء وارد مرحله جدیدی می‌شود.

وی افزود:ستاد ملی کرونا در تصمیمات آموزشی مدارس، همه ابعاد آن را مورد توجه قرار داد. اعم از آینده دانش آموزان، ضرورت تحرک و دریافت آموزش بهتر و علاوه بر توجه به شیوه‌های بهتر برای آموزش، ایجاد تسهیل برای استفاده از فضای مجازی.

اقای ربیعی گفت: همچنین مسئله منزلت و نقش معلمان مورد توجه قرار دارد و در راستای عدالت آموزشی در دولت نیز درباره موارد زیر تصمیم گرفته شد: بنابر پیشنهاد وزیر ارتباطات استفاده از شبکه شاد در سرویس‌های خانگی و تلفن همراه رایگان شده است. همچنین ۸۶ هزار مدرسه به اینترنت پرسرعت رایگان مجهز شده اند و امکان استفاده پرسرعت رایگان معلمان از فضای مجازی فراهم شده است.

وی تصریح کرد: برای حدود ۶۰۰ هزار معلم، همانند آنچه در فروردین ماه رخ داد، وزارت ارتباطات یک بسته‌ی هدیه ۳ ماهه را ارائه خواهد کرد و برای دانش اموزان هم بسته‌های اختصصای تعریف و ارائه خواهد شد. این بسته صرفا برای سالن‌هایی است که در لیست سفید قرار دارند تا سلامت دانش اموزان در فضای مجازی تامین شود. برای اساتید و دانشجویان هم بسته‌هایی در نظر گرفته شده که تا اول مهر اعلام خواهد شد.

سخنگوی دولت در ادامه گفت: در این میان رییس جمهور و دولت به دغدغه و نگرانی پدران و مادران هم توجه نمود و در مورد شیوه حضور در مدارس همانگونه که رییس جمهور روز شنبه نیز تاکید کردند هیچ اجباری برای حضور نداشته و دولت خود را مکلف می‌داند ترتیبی اتخاذ نماید هیچ دانش اموزی دچار عقب ماندگی تحصیلی نیز نشود.

وی افزود: در بحث دیگری که در دولت صورت گرفت رییس جمهور اظهار داشت هیچ ایرانی نباید از تحصیل بازبماند. وزارتخانه‌های رفاه آموزش و پرورش مکلف شدند که بازماندگی از تحصیل در دوران ابتدایی را که به علل اقتصادی، فرهنگی و معلولیت در ثبت نام‌ها نبودند با جدیت دنبال و با تک تک خانواده‌ها گفتگو و موانع حضور این کودکان را برطرف نمایند.

اقای ربیعی در ادامه گفت: یکی از مصوبات هیات دولت در ستاد ملی کرونا این بود که انتخابات میان دوره‌ای مجلس در زمان مقرر با رعایت پروتکل‌ها برگزار خواهد شد؛ بنابراین این مصوبه تشکیل ستاد و سخنرانی ممنوع و تبلیغات و اطلاع رسانی نیز در فضای مجازی انجام خواهد شد.

وی افزود: برای شناسایی بیشتر داوطلبان صداوسیما امکانات برابر اطلاع رسانی و تبلیغاتی در حد متعارف در اختیار آنان قرار خواهد داد.

سخنگوی دولت گفت: در مصوبه دیگر با توجه به درخواست تعدادی ودیعه گیران اجاره مسکن اجازه داده شد تا متقاضیان با بانک‌های عامل تفاهم نموده و مانده بدهی‌های آن‌ها به اقساط تبدیل و پرداخت گردد.

وی افزود: دولت برای تسریع در برنامه طرح ملی مسکن و نیز کمک به کارکنان دستگاه‌ها دولت تصویب نمود ۵۰ درصد از اراضی مازاد دستگاه‌ها به تامین مسکن کارکنان همان واحد اختصاص یابد و مابقی اراضی برای تامین مسکن برای تامین افراد فاقد مسکن تخصیص یابد.

اقای ربیعی همچنین گفت: در روز‌های گذشته شاهد مرحله تازه و رو به پیشرفتی در توسعه تعاملات بین المللی سازنده و موثر بودیم که در سفر‌های اخیر مقامات بلندپایه آژانس و همینطور حضور هیئت اروپایی در ایران بازتاب داشت. این تحرکات دیپلماتیک نشانه دیگری از ناکامی ایالات متحده در پیشبردن طرح‌های ویرانگری است که نه تنها نابودی برجام بلکه فراتر از آن تهاجم همه جانبه به چندجانبه گرایی و قانونمندی‌های بین المللی را در نظر داشت.

وی تصریح کرد: وزیر امور خارجه آمریکا خبر می‌دهد که قصد اعمال تحریم‌های منسوخ شده شورای امنیت علیه ایران را دارد؛ همان تحریم‌هایی که اعضای شورای امنیت یکصدا با آن به مخالفت برخاستند و هرگونه برگشت پذیری آن بدست آمریکا را ناممکن دانستند.

اقای ربیعی تاکید کرد: ما بی اعتنا به این تهدید‌ها و نمایش‌های بی معنا، مصمم به تداوم تعامل توأم با احترام و حسن نیت با همه کشور‌ها جهان و سازمان‌های بین المللی هستیم تا در برابر این یاغی گری کم سابقه و در کنار ملت‌های جهان، از حاکمیت قانون و هنجار‌های مشترک بین المللی دفاع کنیم.

وی افزود: علاوه بر اعتمادسازی مستمر به عنوان زیربنای ارتقای روابط خارجی سازنده و موثر با جهان، تلاش برای توسعه روابط تجاری و کاهش موانع مربوط به مناسبات اقتصادی هم در مرکز توجه این دور جدید از دیپلماسی فعال جمهوری اسلامی است. هیچ دستاوردی خود به خود حاصل نمی‌شود. وزارت امور خارجه در خط مقدم نبرد‌های دیپلماتیک در ماه‌های اخیر، زحمات فراوانی را متحمل شد.

سخنگوی دولت گفت: این مسیر به عنوان خط مشی ثابت جمهوری اسلامی ایران در هفته‌ها و ماه‌های آینده نیز ادامه خواهد داشت و اطمینان داریم که بیش از این هم، شاهد خبر‌ها و نشانه‌های امیدبخش دیگری در برابر اردوی تحریم، شرارت و نفرت پراکنی جهانی آمریکا خواهیم بود.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.