Site Overlay

انگلهای گوارشی؛ مهمان ناخوانده بدن – ایمنا

با توجه به سمیت بالا، غیرقانونی بودن خرید و فروش و کاربرد خانگی قرص برنج در کشور، مهمترین گام جهت پیشگیری از بروز مسمومیتهای کشنده با این آفتکش، افزایش آگاهی عموم مردم جامعه از خطرات این سم و خودداری از هر گونه خرید، نگهداری و بکارگیری آن در جهت مصارف خانگی است. برخی از مطالعات انجام شده در زمینه بررسی این نوع مسمومیت که در مراکز دانشگاهی و سازمان پزشکی قانونی کشور انجام گرفته حاکی از آن است که در سالیان اخیر مسمومیت ناشی از فسفید آلومینیوم به عنوان یکی از مهمترین علل مسمومیتهای حاد، منجر به فوت در برخی از استانهای کشور است. این انگل ممکن است باعث انسداد روده و مانع رشد کودکان شود، تخم این انگل از راه آب، خاک و غذای آلوده وارد بدن انسان میشود، مهمترین علائم آلودگی به این انگل در دستگاه گوارش میتواند درد شکمی، کاهش وزن، استفراغ، پرخوری و تهوع باشد، اختلالات دستگاه تنفسی و عصبی نیز از جمله سایر نشانههای این انگل بیماریزا در بدن است. از لحاظ زمان بروز علایم و نشانههای بالینی مسمومیت، بعد از مصرف خوراکی قرص فسفید آلومینیوم، علایم و نشانههای سمیت بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ظاهر میشوند و مرگ در مدت کمتر از شش ساعت ممکن است رخ دهد.

وی افزود: این مسمومیتها بیشتر در رده سنی ۲۰ تا ۴۰ سال بوده و بیشتر آنها به قصد خودکشی بودهاند. به علاوه برای وبا و سل و همچنین در استعمال خارجی برای بیماری های پوستی اثر مفید دارد و سایر خواص آن کم و بیش شبیه سیر می باشد. افرادی که درگیر چربی های شکم و پهلو ها هستند نیز می توانند با خیالی راحت و به منظور کم شدن این انباشت چربی، از این سیر استفاده نمایند. صفرازا ها را کم کند و گاهی ناشی از کم خونی است : قرص خون بخورد. تحقیقات نشان داده که هم سیر معمولی و هم سیر سیاه به علت داشتن روی و منیزیم زیاد، می تواند به درمان زود انزالی کمک کند. برای درمان سرطان معده شیمی درمانی و جراحی و مصرف داروهای شیمیایی راهکارهای معمولی هستند که پزشکان آن ها را انجام می دهند. ممکن است با جراحی قسمت هایی از بینی یا چشم برداشته شود. در ضمن ممکن است بوی سیر و یا ماهی گندیده از تنفس بیمار استشمام شود.

سیر کوهی نوعی سیر است که خیلی ملایمتر و شیرین تر از سیر معمولی است و بیشتر مصرف دارویی دارد بوی آن شبیه پیاز است. پیاز والک دارای سه برجستگی کاملا مشخص است بوی سیر می دهد و اغلب دارای 2 برگ دراز نوک تیز و دارای دمبرگ است و معمولا برگ های آن پخته و با برنج و سایر غذاها مصرف می شود. وی تاکید کرد: البته فرآوردههای دورکننده آفات برنج و دیگر غلات که جهت مصارف خانگی طراحی و تولید میشوند، اکثرا حاوی عصاره سیر، تالک و نمک طعام بوده و ممکن است با نام قرص سیر یا قرص برنج معرفی شوند، اما از آنجایی که فاقد ماده سمی فسفید آلومینیوم هستند، کاملا بیخطر بوده و به صورت قانونی به فروش میرسند. بهمنش به چند نکته مهم تاکید کرد و گفت: سم فسفید آلومینیوم یا همان قرص برنج یک کالای قاچاق است. کتابهای یاشار را ریختند جلوشان، طوری که هر کس می دید خیال می کرد که درس حاضر می کنند.

این درحالی است که ۲۹ درصد از کل مرگومیر ناشی از مسمومیتها بدون درنظر گرفتن مرگ ناشی از مواد مخدر و محرکها، در اثر مسمومیت با قرص برنج بودهاند. مرگ و میر بعد از ۲۴ ساعت اغلب ناشی از نارسایی کبدی و کلیوی است. والک در دامنه های کوهستانی البرز و ییلاقات اطراف تهران، شهرستان ها، لشکرک، فشم و همچنین در آذربایجان، همدان و کرمانشاه، اراک و شیراز، خلاصه در اغلب مناطق کوهستانی سرد کشور به طور خودرو می روید. والک را در فصل بهار می چینند و برای فصول دیگر به دو روش فریز کردن و یا خشک کردن نگهداری می کنند. در صورتی که بخواهید سبزی والک را خشک کنید، حتماً باید به روش خشک کردن در سایه عمل کنید. در این مورد در مرحله اول سیستم با جریان همجهت کار می کند، به طوری در که ابتدا محصول پر رطوبت با هوای داغ برخورد می کند و در مرحله دوم سیستم غیرهمجهت به کار گرفته می شود که عمل نهایی خشک کردن است .

اگر شما هر گونه سوالی در رابطه با کجا و نحوه استفاده از سیر سیاه قم دارید، می توانید با ما در صفحه وب تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.