Site Overlay

از بهره وری مهمترین عامل اقتصادی غافلیم

[ad_1]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

فاطمه پهلوانی در برنامه تیتر امشب در تعریف واژه بهره وری گفت: این واژه تعاریف متعددی دارد؛ اما یک تعریف آن، به بعد مدیریت و تفکر سیستمی برمی گردد و معتقد است کار درست را باید درست انجام داد که بعد کارایی و اثر بخشی را دربرمی گیرد و تعریف دیگر از منظر اقتصادی است و عبارتست از نسبت نهاده به ستانده.

او درباره وضع بهره وری در ایران گفت:

رئیس سازمان ملی بهره‌وری درباره سیاستگذاری در حوزه بهره‌وری گفت: تکالیف قانونی که برنامه‌های توسعه‌ای برای دستگاه‌های متولی تعریف می‌کنند موجب می‌شود که به ماموریت‌های ذاتی کمتر توجه شود و در واقع تهدید‌هایی به همراه دارد و باعث می‌شود فراموش کنیم در درازمدت چه اقداماتی را باید انجام دهیم.

او افزود: سال گذشته تلاش کردیم این نقیصه را نیز جبران کنیم و زیرساخت‌های لازم برای طراحی و استقرار شبکه ملی بهره‌وری را در دستور کار قرار دادیم؛ پرتال شبکه ملی بهره‌وری طراحی شده و امیدواریم تا پایان خردادماه رونمایی شود. این شبکه در واقع محلی است که تمام ذینفعان و بازیگران اصلی حوزه بهره‌وری اعم از دستگاه‌های اجرایی، مراکز عملی و پژوهشی، سفیران، مروجان، دانش آموختگان و مشاوران حرفه‌ای بهره‌وری با محوریت سازمان ملی بهره‌وری ایران با هم در ارتباط خواهند بود.

پهلوانی در ادامه با ارائه گزارشی از وضعیت رشد اقتصادی و بهره‌وری در کشور گفت: تا پایان سال ۹۷، شاهد رشد اقتصادی منفی ۵.۲۲ بودیم و در مقابل بهره‌وری نیز منفی ۶.۱۲ درصد بوده است و این متاثر از وضعیت اقتصاد نهاده محور است، به عبارت دیگر بهره‌وری ما هم هنوز بوی نفت می‌دهد.

 

او افزود: مادامی که پول نفت به راحتی وارد چرخه اقتصادی می شود از مهمترین عامل اقتصادی، یعنی بهره وری غافل می شویم.

پهلوانی با بیان اینکه اعلام نرخ بهره وری هیچ فایده و نتیجه‌ای ندارد، افزود: باید بدانیم چرا به این نقطه رسیده ایم و چگونه باید از این وضعیت خارج شویم. نهاده محور بودن و داشتن عواملی همچون نیروی انسانی و سرمایه‌های خوب، بسیار خوب است، اما باید بدانیم که چگونه از این‌ها استفاده کنیم.

در ادامه فقیهی، کارشناس بهره وری گفت: برای افزایش بهره وری نیازمند شفافیت در اطلاعات و مبارزه با فساد اداری هستیم.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.