close
تبلیغات در اینترنت
با بی حجابها سعه صدر داشته باشیم

درحال بارگذاری ....
سخـن روز
تازه ترین مطالب حریم آسمانی
جایگاه قرار گیری تبلیغات بنری
تبلیغات در حریم آسمانی
نمایش موضوعاتبا بی حجابها سعه صدر داشته باشیم

پست شماره 485
با بی حجابها سعه صدر داشته باشیم
موضوعات این مطلب :
مطالب تولیدی
,
خاطره
,


با سلام

به نظر من و خیلی ها چطور برخورد کردن با کسی که بی حجاب یا بد حجاب است

خیلی و خیلی و خیلی مهم و ضروریست

چرا که چگونگی برخورد ما ارتباط مستقیمی با پذیرش یا عدم پذیرش حجاب از طرف او دارد

از این نوع برخوردها نمونه های فراوانی وجود دارد

همانطور که قبلا در یکی از مطالب به نقل از نوه امام خمینی خاطره ای را از برخورد امام با خانوم بدحجاب

بیان کردیم

امروز هم نمونه ای از برخورد امام موسی صدر با خانم‌هایی که حجاب سفت و سختی نداشتند را برایتان آماده کرده ایم

این ماجرا به نقل از فاطمه طباطبایی خواهرزاده امام موسی صدر بیان شده

فضایی که دایی جان با آن برخورد داشتند، با فضایی که ما در قم و نجف بودیم، خیلی متفاوت بود. مثلا می‌دیدم که خانم‌هایی می‌آمدند که دایی جان خیلی با آنان خوب برخورد می‌کنند و می‌گویند خیلی متدین‌اند، خیلی خوبند، در حالی که به لحاظ ظاهری اینطور نبود. شاید بار اول این برای من یک مقدار نامأنوس بود که خانمی حجاب نداشته باشد ولی متدین حساب شود.

بعد می‌دیدم که دایی جان ابتدا مقداری از فرد تعریف می‌کنند بعد می‌نشینند با او صحبت می‌کنند و می‌گویند این ‌خانم خیلی خیّر است. خیلی خانم نیکوکاری است. برای همین متدین حساب می‌شود. بعد می‌دیدم که این خیلی متفاوت است از آن چیزی که من از کلمۀ خوب در ذهنم داشتم. بعد به مرور با گروه‌های مختلفی که آنجا می‌آمدند آشنا شدم. خانم‌هایی می‌آمدند که فعالیت‌های نظامی داشتند. این برای من خیلی عجیب بود. چون آن موقع چنین چیزی نبود. بعد از انقلاب برای ما عادی شد ولی آن موقع مثلا می‌دیدم که خانمی می‌آمد که چریک بود. بعد دایی جان خیلی از او تعریف می‌کرد. بعد می‌دیدیم که خانمی که با او صحبت می‌کردند خیلی متفاوت است از فرد قبلی. هر دو هم می‌آیند با ایشان صحبت می‌کنند، بعد از هر دو هم تعریف می‌کنند که انگار هر دو خیلی خوبند.

اینکه خانمی چریک باشد و مبارز باشد و وقتی در این محیط می‌آید خیلی مورد پذیرش باشد، آن هم با آن شکل و شمایل، مقبول و مورد پذیرش است و با صفات ممتازی که از او یاد می‌شود، فضایی بود که برای ما جالب بود.

برخورد امام موسی صدر با افراد

من این را از ایشان شنیدم ولی روش کارشان را نمی‌دیدم. از بعضی افراد که آنجا بودند و تعریف می‌کردند که مثلا این خانم معلم چیست و اینطور کار می‌کند و اینطور بحث می‌کند و اینطور تعلیم می‌دهد. ولی مواجهه‌شان را با افراد تحت تربیتشان ندیده بودم و از خانم‌هایی که می‌آمدند نقل می‌کردند، می‌شنیدم.

محیطی که من بودم و کسانی که می‌آمدند و به نظر من دیندار می‌آمدند، افرادی بودند که یا مثلا پوشیه داشتند یا چیزی که آن زمان پیچه می‌گفتند. یک چیز مشکی بود و غیر از پوشیه بود که می‌افتاد روی صورت. مانند نقاب بود و سیاه بود. کل صورت را می‌گرفت و صورت اصلا پیدا نبود. منتها نمی‌چسبید به صورت. بهش می‌گفتند پیچه. مثل سایه‌بان بود. چادر‌ها هم چادر بندی بود که الان هم دوباره مد شده و بعضی از خانم‌ها می‌پوشند؛ بندی به کمرشان می‌بندند و پایینش مانند دامن می‌شود و بالایش هم مانند چادر. لباس این بود. اتفاقا خانم آیت‌الله بروجردی و مادربزرگم، بی‌بی‌جون از اینها می‌پوشیدند. حتی همین پیچه را هم می‌زدند. بی‌بی‌جون وقتی که رفتند لبنان پیچه را گذاشتند کنار و پوشیه شد. پیچۀ ایشان پوشیه شد و چادرشان هم اینطور شد، به جای چادر بندی.

آن زمان خب این چیز‌ها بود و کسانی که من می‌دیدمشان که می‌گفتند خانم‌های مؤمن و مذهبی هستند، این پوشش را داشتند و غیر از این کسی را نمی‌دیدیم. بعد هم که می‌آمدیم تهران مثلا خانم‌هایی بودند که دیگر بی‌حجاب بودند و اگر در خط و کارهای دیگری بودند، مثلا هنرپیشه و خواننده بودند، فرم دیگری بودند. برای من این بود که خانم مذهبی این شکل هست و خانم بی‌دین هم آنطور هست. بعد لبنان که ‌رفتم می‌دیدم که خانم‌هایی می‌آیند با‌ همان پوشش‌هایی که من فکر می‌کردم که یا بی‌دین هستند یا هنرپیشه هستند و در آن قالبند، اما دایی جان خیلی ازشان تعریف می‌کنند که خیلی خانم مذهبی است و خیلی اخلاقی است و خیلی خیر است و خیلی کمک می‌کند. فهمیدم که پس می‌شود چیزی غیر از آنکه در ذهن من بود هم باشد. این تفاوت را آنجا احساس کردم که همۀ بی‌حجاب‌ها الزاما بی‌دین نیستند. آنجا دیدم افرادی هستند که واقعا حجاب ندارند اما خیلی دین دارند و کار خیر می‌کنند، کار فرهنگی می‌کنند. این اتفاق برای من خیلی جالب بود.

تعامل امام با خانم‌هایی که حجاب سفت و سختی ندارند

می‌دیدم خانم‌هایی که مسیحی یا مسلمان بودند و حجاب درستی نداشتند، حتی دعوت می‌کردند و امام موسی صدر می‌رفتند منزلشان. اینها را یادم هست ولی موسیقی را نمی‌دانم که گوش می‌کردند یا نه. من ندیدم که بگذارند. اینها را هم از دیگران شنیدم، از خودشان یادم نیست. وقتی هم که ایشان می‌آمدند خانه اینجور نبود که خیلی رادیو روشن باشد. حتی اگر هم روشن بود خاموش می‌شد که خود ایشان را ببینند و با‌هاشان صحبت کنند.

می‌دیدم که خانمی می‌آید و بی‌حجاب هست و می‌رود در دفتر ایشان و بحث می‌کند و کار می‌کند و سؤال شرعی‌ و مذهبی‌اش را می‌پرسد، سؤال فرهنگی دارد و در خیریه کار می‌کند و از ایشان کمک می‌گیرد. ایشان هم با او بحث می‌کند و بعد هم می‌آید از او تعریف می‌کند که مثلاً ایشان مؤسسۀ خیریه دارد و کمک می‌کند. می‌دیدم که مهمانشان می‌شوند و می‌روند خانه‌شان و می‌گفتند که ناهار مهمان این خانمند. فضای لبنان با فضای ایران خیلی متفاوت بود. قم و شهری که من بودم و علمای قم هم محیطشان خیلی متفاوت بود با محیط لبنان و بیروت.

برچسب های این مطلب

Post Tags

با بی حجابها سعه صدر داشته باشیم

فاطمه طباطبایی

با

بی حجابها

سعه

صدر

داشته

باشیم

حریم آسمانی

harimeasmani.ir

امام موسی صدر

مطالب مرتبط

Rekated Posts

نظرات این مطلب

Post Comments
مرضیه میگه :
سلام مطالب خوب هستند کاش در مورد بانوان محجبه ای که خارج از ایران هستند و حجاب را انتخاب کرده اندهم مطالبی در سایت قرار دهید.میدانید برای من که مدتی است چادر را به طور جدی میپوشم دیدن دختران چادری و محجبه قوت قلب است
پاسخ : سلام ، درمورد دختران خارجی که محجبه شدن در بخش عطر حجاب مطالب هست:
http://harimeasmani.ir/cat/35/etrehejab.html
سلام
با تشکر از مطلب خوب و ارزشمند شما.
این مطلب با نام خودتان در گلستان بلاگ منتشر شد.
http://golestanblog.ir/با-بی-حجابها-سعه-صدر-داشته-باشیم/

یاعلی. التماس دعا
حرف تو میگه :
سلام
تشکر از شما به خاطر ارسال مطلبتان به سایت \"حرف تو\"
\" با بی‌حجاب‌ها سعه صدر داشته باشیم \"
با آدرس: http://harfeto.ir/?q=node/33172
در این سایت انتشار یافت.
چشم به راه مطالب خوب شما هستیم.
هدیه سایت \"حرف تو\" به شما:
\"امام رضا (علیه‌السّلام): هر کس در مجلسی که یاد و نام ما در آن زنده نگه داشته می‌شود بنشیند، در آن روزی که دل‌ها می‌میرند، دل او نمی‌میرد. \"
یا علی
مهتاب میگه :
بله.همینطوره.شکل نامتعارفی که ماهواره ها با مهربونی به جوونای ما هدیه داده نمیشه با خشونت پس گرفتش.کاش خانمهای ارشاد درحین تذکر یه شاخه گل دستشون بگیرن به جوونایی که بدحجابن بدن و بامهربونی باهاشون برخورد کنن.عین همین برخورد قشنگ رو من توی ورامین دیدم.واقعا دست مریزاد به این مدل از ارشادی ها..
سلام
زیبا بود
اللهم عجل لولیک الفرج
پاسخ : سلام
ممنون
سلام علیکم همسنگر با مطلب\"پوستر: هشتمین لاله\" در خدمت هستیم.
لینک مطلب :http://p-zolfaghar.persianblog.ir/post/38
منتظر حضور شما بزرگواران بودیم، هستیم و خواهیم بود.
یاعلی
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی